Szkolenie Ars Mollis

Szanowni Państwo,

jako młodzi badacze z pewnością przy różnych okazjach będziecie mieli okazję (a czasem wręcz powinność) angażować się w popularyzację nauki, także w formie kontaktów z mediami. Opowiadanie o pracy naukowej w sposób uproszczony i powszechnie zrozumiały nie jest łatwe, za to jest wymagane choćby na etapie składania wniosków do NCN.

Chciałabym zaprosić Państwa do udziału w wydarzeniu, które pomoże Wam przygotować się do tego zadania. Organizuję je (już po raz piąty) wspólnie ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki.

Są to szkolenia połączone z dziennikarsko-naukowymi „randkami”.

Cel jest prosty: pomóc przygotować się naukowcom do współpracy z mediami, zachęcić ich do większego zaangażowania w promocję i popularyzację nauki. Spotkanie jest dwuczęściowe: najpierw odbędzie się szkolenie, potem spotkanie z dziennikarzami w formule „szybkich randek” przy stolikach.

Chodzi o to, by dziennikarze mogli poznać naukowca, popytać czym się zajmuje, w jakich sytuacjach i przy jakich tematach można liczyć np. na jego ekspercką wiedzę. Z drugiej strony spotkanie pomaga prezentować mediom potencjał naukowy uczelni, różnorodność prowadzonych tu badań. Do udziału w projekcie zapraszam przede wszystkim badaczy, którzy nie są jeszcze medialnie bardzo rozpoznawalni. Oczywiście korzyści są obopólne – takie osobiste kontakty w mediach, nawiązane w luźnej, swobodnej atmosferze, mogą się w przyszłości przydać także Państwu.

Termin: 30 listopada 2023 (czwartek)

Harmonogram godzinowy:
10.00-14.15 – szkolenie warsztatowe dotyczące umiejętności miękkich w zakresie popularyzacji nauki / współpracy z mediami (w trakcie przerwa kawowa)
Przerwa obiadowa
15.00-16.30 – „randki” z dziennikarzami.

Prowadzący:
Dr hab. Michał Krupiński. prof. IFJ PAN
, zatrudniony w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Michał Krupiński jest aktywnym popularyzatorem nauki z sukcesami (m.in. wyróżnienie specjalne w konkursie PAP i MNiSW “Popularyzator Nauki 2013”, III miejsce w finale konkursu FameLab Polska). Więcej informacji o nim   Rozmowa z prof. Krupińskim

Jak wygląda szkolenie i randki – można zobaczyć tu

Całość odbędzie się w kampusie UwB, na Wydziale Matematyki, w Sali Rady Wydziału (3009; II piętro, prawe skrzydło budynku).

Bardzo liczę na Państwa zainteresowanie – na zgłoszenia czekam do 23 listopada, pod adresem k.dziedzik@uwb.edu.pl

W treści maila proszę podać imię i nazwisko oraz nazwę szkoły doktorskiej i dyscyplinę.

Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona (maks. 12 osób). O zakwalifikowaniu decyduje przede wszystkim kolejność zgłoszeń. Potwierdzenia udziału będę przesyłała Państwu 24 listopada.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

W razie pytań służę dodatkowymi informacjami.
Katarzyna Dziedzik
rzecznik prasowy UwB